גמילה מתרופות

0
895
גמילה מתרופות | שיבטיא

 

התמכרות לתרופות קיימת בשתי צורות עיקריות- בצורה של התמכרות לתרופות מרשם, והתמכרות לתרופות שאינן דורשות מרשם רופא. תרופות ממכרות ללא מרשם הן למשל טבליות משככי כאבים שניתן לרכוש ללא הפניית רופא, וקיימת סכנת התמכרות על כמה וכמה ויש גם למשככי כאבים המחייבים מרשם של רופא על מנת לרכוש אותם, מפני שהן עוצמתיות באופן משמעותי. תרופות אליהן קיימת סכנת התמכרות כוללות משככי כאבים, תרופות למטרת ריכוז כמו ריטלין וקונצרטה, ותרופות הרגעה ושינה כמו קלונקס או ואליום. קיימות תוכניות רבות של גמילה מתרופות על מנת לשחרר מהתלות ההרסנית של האדם בהן, ולהשיב את חייו למסלולם- כך למשל במרכז הגמילה 'שבטיא', קיימת תוכנית גמילה מתרופות המציעה ליווי ותמיכה מקצועיים של רופאים ואנשי צוות מנוסים, מהגמילה הפיזית ועד שחרור של דפוסים מנטליים ונפשיים שפוגעים באדם ובסביבתו. 

גמילה מבנזודיאזפינים | שבטיא מרכז גמילה

גמילה מתרופות – להבין את מקור ההתמכרות

אנשים אשר עברו ניתוחים קשים, תאונות דרכים או סובלים ממחלות הדורשות נטילה של משככי כאבים, לא בהכרח מכורים להם, אך לעתים הגבול דק ומטושטש בין שימוש שגרתי לבין תלות מסוכנת. אם גם אחרי שהכאב פוסק, המטופל ממשיך לצרוך משככי כאבים באופן כזה שהוא לא יכול לתפקד בלעדיהם, הרי שסביר להניח שמדובר בהתמכרות, ונדרש תהליך של גמילה מתרופות מרשם על מנת להפסיק את התלות הפיזית והרגשית בהם. כמו כן, אם ישנו צורך להעלאת המינונים באופן קבוע על מנת להרגיש את אותה תחושת הקלה ורוגע – הרי שסביר להניח שגם כאן שמדובר בהתמכרות שעלולה להידרדר במהירות. במקרים מסוימים, הסובלים מהתמכרות לתרופות לא מצליחים לשים ידיהם על מינון גבוה מספיק עבורם של התרופה, ועלולים לפנות לשוק השחור על מנת להשיג אותה, תוך סיכון חייהם וכניסה לקשיים כלכליים קשים.

לזהות ולטפל מוקדם ככל האפשר

סימן בולט של שימוש בתרופות שהפך להתמכרות הוא שהסיבה לצריכת התרופות- הסיבה כיום היא כבר לא הסיבה שבגינה הרופא סיפק את המרשם לאותה תרופה, אלא לשם מילוי הצורך של טשטוש והקהיית החושים כתוצאה מהחומרים הפעילים שבאותן תרופות, ובמקרה כזה בהחלט נדרש לעבור תהליך של גמילה אותן תרופות. מרכז הגמילה יוקרתי 'שבטיא' שבדרום הארץ מספק מענה למכורים ומשלב אותם בתוכניות גמילה מקצועיות עם צוות טיפולי מסור. התוכניות בנויות מכמה שלבים, וצוות מקצועי יספק מענה לשאלות ולצרכים שלהם לאורך כל שעות היממה.