גמילה מהתמכרויות

0
998
גמילה מהתמכרויות

המציאות היומיומית עימה מתמודדים בני הנוער כיום אינה קלה. החשיפה לגירויים חיצוניים ללא הפסקה, היעדר כינון מערכת עקרונות ברורה וחד משמעית והלגיטימציה הכללית לשחרור רסן הינם בעוכריה של החברה. הפן ההתמכרותי, שנחשב בעבר כמאפיין של אוכלוסיות חלשות ונחלשות, הינו מנת חלקם של כל פלחי האוכלוסייה השונים, בארץ ובעולם.

הצורך המתגבר, לפיכך, ביישום תוכניות מניעה אפקטיביות וממצות בקרב כל שכבות האוכלוסייה, הביא עימו שיטות שונות של גמילה מהתמכרויות מסוגים שונים, הסובבות את האדם וקיימות בכל תחומי החיים. התוכניות השונות של טיפול בהתמכרויות על ביטוייהן הנרחבים, תקפות לגבי כל מכור. החל מטיפולי גמילה מסמים קשים וקלים, שתיית אלכוהול באופן לא מאוזן, הפרעות אכילה או גמילה מהימורים המסבה נזקים קשים לאדם.

המאפיין המשמעותי ביותר של ההתמכרות הינו התלות הבלתי נשלטת של האדם המכור בחומר או ההתנהגות הממכרים, הבא לידי ביטוי בעיסוק אובססיבי בגורם התלות, דחף בלתי נשלט להשתמש בחומר וצורך להשתמש בכמות גדולה יותר עם הזמן. זאת, אף על פי שתוצאות השימוש בחומר או בהתנהגות ההרסניים הינן בעלות השלכות קשות.

לא קל לזהות את הסימפטומים המצריכים טיפול בהתמכרויות מאחר והאדם המכור מפתח התנהגויות מניפולטיביות אשר יאפשרו לו להמשיך לחיות עם השימוש בסם. במהלך הטיפול של גמילה מהתמכרויות לומד האדם המכור להתמודד עם הדחף להשתמש ולומד כיצד לנהל את חייו באמצעות משמעת עצמית ואחריות אישית.

מאחר וההתמכרות כוללת בתוכה הן תלות פיזית והן תלות נפשית, תהליך גמילה מסמים או אלכוהול, המתייחס לפן הפיזי בלבד, אינו יעיל לטווח הארוך. התוכניות השונות של טיפול בהתמכרויות כוללות תהליך מתמשך, בו עובר האדם המכור שלבים נפשיים רבים המקנים לו את היכולת להתמודד עם הדחף הבלתי נשלט.

טיפולי גמילה מהתמכרויות מספקים את המענה האפקטיבי לפנים השונים של ההתמכרות. הן לפן הפיזי שלה, הנפשי- רגשי והתפקודי חברתי. מטרות אלו מושגות במוסדות גמילה פרטית שונים בהם מתורגלים המטופלים בדינאמיקות קבוצתיות, שיחות טיפוליות פרטניות וסדר יום קבוע ומאוזן.

מאחר וההשתלבות בחברה הינה מרכיב עיקרי בטיפול בהתמכרויות, המטופלים עוברים הכשרה מעשית ומתורגלים בחזרה לחיים תקינים, בעודם במסגרת הטיפולית של גמילה פרטית ובליווי של גורמים מקצועיים. המוסדות השונים, המכירים בצורך ההולך וגדל במתן מענה ישיר, יעיל ואפקטיבי למספר הגדול של המתמכרים לחומרים השונים, מעבירים תוכניות מניעה בקרב שכבות האוכלוסייה השונות.

תהליך גמילה מהתמכרויות אינו קל למטופל, ולכן עליו להתבצע בליווי מלא של אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים, המבטיחים את הצלחת הטיפול לטווח הארוך. נכון הדבר בנוגע לכל סוגי ההתמכרויות, המקבלות מענה מלא בטיפול גמילה מהימורים או מאכילה כפייתית, התנהגות הרסנית ושימוש בחומרים פסיכו אקטיביים, אלכוהול ועוד.