גמילה מסמים

0
2127
גמילה מסמים

התמכרות לסמים הינה אחת ההתמכרויות ההרסניות ביותר. התמכרות זו מביאה עמה נזקים נפשיים, חברתיים ופיזיים קיצוניים. לנזקים אלה יש השפעה ארוכה מאוד על האדם ועל משפחתו הקרובה. התמכרות לסמים כוללת תלות פיזית ונפשית, ולכן תהליך הגמילה מסמים חייב להיות תהליך הדרגתי, אשר מספק מענה שקול לכל רובד ורובד בדפוס ההתמכרות.

התמכרות לסמים היא מעין מעגל קסמים, אשר חוזר על עצמו בנסיון להקל על כאב רגשי או אחר, באמצעות הסם. הסם מעניק תחושה זמנית של הקלה, ולאחר שההשפעה פגה, מתעורר צורך בשימוש חוזר בסם, לצד רגשות קשות של בושה, אשמה, תסבול וכישלון. על מנת לשבור את מעגל הקסמים הזה, נדרש תהליך איטי ועמוק, אשר מעניק פתרון אמיתי לבעיות השונות והכפייתיות עמן מתמודד האדם.

תהליך גמילה מסמים חייב להתבצע בליווי מלא של אנשי מקצוע, אשר יכולים לספק לאדם תמיכה נפשית ורפואית כאחת. זהו תהליך ארוך ומתמשך, אדם כולל השתתפות בדינאמיקה קבוצתית ופעילויות שונות אשר נועדו לעזור לאדם לרכוש מחדש שליטה בדחף שלו להשתמש בסם. אחד המרכיבים החשובים ביותר בתהליך גמילה מסמים, הוא היכול להשתמש מחדש בקהילה. שיבוץ מיטבי בקהילה, מבחינה תעסוקתית וחברתית, עוזר לאדם לרכוש מחדש מיומנויות תפקודיות, להפגין אחריות אישית, ולפעול כאחד האדם.

לצד זאת, לא פחות חשוב לשים דגש רב על הטיפול המשפחתי או הזוגי. תהליך זה עוזר מאוד בשיקום האמון של המטופל ובמטופל. אמון זה נפגע באופן חמור במהלך תקופת ההתמכרות והשימוש בסם. מסגרת הגמילה הטיפולית מבקשת להעניק מענה לכל ביטוי של ההתמכרות, כולל הפן הרגשי, הפן הנפשי, הפן החברתי והפן הפיזי. התהליך של הגמילה נועד לספק לאדם דפוסי התנהגות יציבים וחזקים, על מנת שיוכל לבנות לעצמו מחדש את חייו.

לסיכום, התמכרות לסמים היא התמכרות קשה ואכזרית במיוחד. חשוב מאוד לפנות לטיפול מקצועי ואיכותי, על מנת לוודא כי תהליך הגמילה מסמים יהיה כמה שיותר אפקטיבי, עמוק ובעל השפעות חיוביות על המטופל ועל סביבתו. מילת המפתח היא השתלבות בקהילה, ועל כך יש לבחון את הדרכים השונות שמוצעות למטופל להשתלב מחדש בקהילה.