צעד 1

0
3177
צעד 1

תוכניות של שניים עשר הצעדים קיימות בכל העולם ומביאות פתרון למליוני אנשים אשר מבקשים עזרה. הצעד הראשון מתוך 12 הצעדים של מכורים אנונימים הינו:

"הודינו שאנו חסרי אונים מול התמכרותינו ושחיינו הפכו בלתי ניתנים לניהול"

כל הצעדים כולם רשומים בלשון עבר ובלשון רבים. רבים יגידו שלא באמת ככה אבל אני יודע שאני ועוד הרבה כמוני נחשבים לניסים של העולם הזה. זה לא משנה איך, זה פשוט ככה. כאשר אני קורא את הצעד הזה, את השורה הזו של צעד 1 אני מבין איזה נס קרה לי. כל חיי השתמשתי בסמים, מגיל בו המוח האנושי הוא עדיין כה רגיש לכל דבר אשר עלול קצת לשחק בו, זה התחיל בעישונים של שרף מריחואנה (מכונה "חשיש") והתמכרתי מהרגע הראשון.

זה לקח לי 8 שנים של שימוש כפייתי בכמה וכמה סוגים שונים של חומרים משנים מצב רוח ולפני כשנתיים הודתי בחוסר האונים שלי, אלו היו רגעים קשים, כמה וכמה פעמים הודיתי בפני עצמי סוף סוף שאני לא רוצה יותר לחיות מתחת לצל הכבד של השימוש.

היום אני נעזר בהודאה שלי, בעבר ובהווה ונזכר ברגעים האלו, כמה סבלתי וכמה אני מאושר שאני זוכר! החיים שלי הגיעו לנקודות האל-חזור האלו והביאו אותי להודאה כנה להתמכרות שלי, לכניעה אמיתית. זה לא קרה לי רק פעם אחת, הסיפור שלי כמו של רבים אחרים, היה טראגי ואומלל – אך הודתי וכל יום אני נזכר מחדש בחוסר האונים מול ההתמכרות וכמו כל אלו אשר נכנעו וביקשו עזרה מתוך נכונות אמיתית, אני היום נקי וחופשי.

הנס הגדול שקרה לכולנו, התחיל וממשיך מאז אותה ההודאה וכשאנו נזכרים בה. בשביל לתת לנס הזה להמשיך ולהתקיים היום בחיים שלי, הכניעה חייבת להתחדש בכל יום וכמוה גם האמונה בכוח גדול ממני, אנו זוכרים!

האמונה היום והפעולה היומית מתוך אמונה זו מגיעה בצורתה הטהורה ביותר וברוח של שלווה כאשר אני נזכר בצעד הראשון שלי. הודנו בחוסר האונים שלנו וזה שחרר אותנו מהסבל, יחד – עשינו זאת והיום אנו ממשיכים הלאה וקדימה בפתיחות ובנכונות ומכבדים את החיים שלנו עצמינו אשר הוחזרו אלינו בנס.

אנו לא שוכחים את הצעד הראשון שלנו והזיכרון של ההודאה הכואבת, הצלקות מהפצעים אשר החלימו או עדיין מחלימים מזכירים לנו מאיפה באנו. את הצעד הראשון הגדול שעשינו לקראת חיים חדשים.

עוד על גמילה מסמים ואלכוהול

ההתמכרות לחומרים משני מצב רוח, הימורים, אוכל או מין הם הרסניים ביותר וגורמים לנזקים פיזיים, כלכליים ונפשיים קשים ביותר, בעלי השפעה ארוכת טווח על חיי האדם ועל משפחתו. ההתנהגויות ההרסניות של מכורים רבים גם כן פוגעות בסביבתו הקרובה ביותר. מאחר וההתמכרות לסמים ואלכוהול כוללת התמכרות פיזית וגם נפשית, התהליך של גמילה מסמים או אלכוהול הינו איטי ומעבר לרובד הפיזי בלבד.